CD Project – akcje godne zakupu?
CD Project to polska firma będąca grupą kapitałową, która zajmuje się produkcją i wydawnictwem gier komputerowych. Najgłośniej o firmie zrobiło się za sprawą trylogii gier Wiedźmin, które zdobyły rozgłos i uznanie graczy oraz mediów na całym świecie. Rodzimi twórcy wzbudzili natomiast zainteresowanie nie tylko graczy, ale także i domorosłych inwestorów. Akcje firmy osiągnęły w ostatnich latach ogromny wzrost, co pozwoliło akcjonariuszom sporo zarobić. Czy warto kupić akcje CD Project z okazji premiery gry Cyberpunk 2077?
W ostatnich latach wielu graczy zadało sobie to pytanie, szukając odpowiedzi w Internecie i mediach. Akcje CD Project jawiły się jako możliwość może nie tyle szybkiego, co bardzo dużego zarobku. Ile można zarobić na akcjach? Czy giełda to miejsce dla nas? To zależy, natomiast przy sporej inwestycji i w perspektywie na przykład roku, zysk mógł wynosić wiele tysięcy złotych. Jest jednak kilka czynników, które domorosłego inwestora skutecznie sprowadzą na ziemię. Oto powody, dlaczego lepiej nie inwestować w CD Project w tym momencie.
Firma z niewielkim portfolio
Jedną z podstawowych zasad tworzenia portfela inwestycyjnego jest dywersyfikacja, czyli posiadanie udziałów firm z różnorodną bazą produktów, a także niekonkurujących bezpośrednio z innymi firmami, które należą do naszego portfela. W ten oto sposób można zestawić np. spółkę The Coca-Cola Company oraz Amazon. Obie firmy są gigantami swoich branż, tworzą różnorodne produkty, a przy okazji nie stanowią dla siebie bezpośredniej konkurencji. Mowa w końcu o szerokiej ofercie napojów bezalkoholowych i sklepie internetowym, mającym we władaniu również np. platformę z wideo na żądanie. W przypadku CD Project mowa o firmie, która oferuje światu jeden produkt – grę wideo, w tym wypadku wyczekiwany od lat Cyberpunk 2077. Wcześniej był to Wiedźmin, ale na kontynuację będziemy raczej czekać latami.
Jakie płyną z tego wnioski? Akcje CD Project są zależne od sukcesu jednego produktu na rynku, w którym panuje gigantyczna konkurencja. Co więcej, oczekiwania graczy są rozbudzone do takiego stopnia, że najmniejsze potknięcie będzie kosztować krocie a giełda to wychwyci. To inna sytuacja, niż choćby w przypadku firmy Ubisoft. Francuska firma ma w swoim portfolio całą gamę różnorodnych tytułów, które są wydawane w regularnym cyklu rocznym lub dwuletnim i gwarantują wielomilionową sprzedaż.
Brak stabilnej i ugruntowanej pozycji
Ten punkt wiąże się z powyższym, ponieważ wynika z relatywnie niewielkiego portfolio firmy. Prawdę mówiąc, pierwszy Wiedźmin był eksperymentem, a dopiero druga część wpuściła firmę na salony. Od tego czasu tylko Wiedźmin 3 stanowił duży tytuł firmy, a Cyberpunk 2077 będzie miał szansę potwierdzić to, czy CD Project to gracz z najwyższej dywizji twórców i jego akcje poszybują w górę. I szanse są oczywiście pół na pół, ponieważ nie wiadomo jak gra wpłynie na cenę akcji w dłuższej perspektywie. Może ona wynieść firmę na wyżyny, ale może ją równie łatwo pogrążyć. Wszystko za sprawą niezwykle wysokich wymagań stawianych twórcom, którzy kilkukrotnie przesuwali premierę gry, a także mają za sobą trzecią część serii Wiedźmin – jedną z najlepszych gier wszechczasów. Jest to poprzeczka trudna do przeskoczenia.
Czy masz odwagę i środki?
Ostatnia kwestia jest związana z ryzykiem, jakie niesie giełda sama w sobie. Inwestowanie pieniędzy w spółki nie jest takie proste, jak mogłoby się to wydawać. Oczywiście, rynek oferuje szereg usług maklerskich, czy nawet bankowych. Te umożliwiają nam pozyskiwanie akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Niezależnie od sposobu, pozostaje to samo ryzyko utraty środków. Inwestując niewiele pieniędzy, niewielki będzie zysk (lub strata). Gdy chcemy mieć szansę na większe pomnożenie środków, konieczna będzie większa inwestycja – a to z kolei jest bardzo ryzykowne. Czy jesteśmy gotowi na takie ryzyko?
Inwestowanie w akcje jest wymagające. Potrzebujemy czasu, aby analizować wykresy, niezbędna będzie również wiedza i znajomość rynkowych realiów. Warto się zatem zastanowić, czy aby na pewno chcemy zaryzykować swoje dotychczasowe oszczędności w pogoni za teoretycznie szybkim zyskiem.