W jakie waluty najlepiej inwestować?
Inwestowanie w waluty nie jest najprostszą metodą pomnażania swojego kapitału. Obracanie obcymi walutami może przynieść duży zysk bez wielkiej pracy, jednak należy liczyć się z tym, że może wiązać się to z dużym ryzykiem straty. Wahania kursów czy różne zawirowania polityczne dosyć szybko odbijają się na rynku finansowym, dlatego zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje, warto zastanowić się, w jakie waluty najlepiej inwestować.
Jak zmaksymalizować swój zysk?
Zarabianie na handlu walutami oparte jest na prostym mechanizmie, który opiera się na sprzedaży danej waluty, gdy jej kurs będzie wyższy niż w momencie zakupu. Warto więc na samym początku zastanowić się, kiedy dana waluta jest tania, a kiedy droga. W tym celu powinniśmy przeanalizować kurs z jakiegoś dłuższego okresu, np. ostatniego roku. Powinniśmy określić wartość najniższą i najwyższą na wykresie, a dokładnie pośrodku nich należy wyznaczyć poziomą linię, która będzie stanowić odnośnik do oceny sytuacji. Możemy wtedy przyjąć, że gdy kurs spada poniżej naszej linii waluta jest tania, a gdy jest powyżej jest droga.
Czy można stwierdzić czy kurs będzie rosnąć czy maleć?
Zanim zdecydujemy się na inwestycję warto zastanowić się, czy dana waluta będzie tanieć czy drożeć. W tym celu powinniśmy określić trend kursu. W zależności od długości okresu, na jaki chcemy zatrzymać daną walutę. Jeśli interesują nas inwestycje krótkoterminowe powinniśmy przeanalizować krótszy okres np. tydzień, jeśli dłuższy okres, powinniśmy spojrzeć na kurs z większej perspektywy. Określenie trendu uświadomi nam, czy w najbliższym czasie mamy spodziewać się spadku czy wzrostu ceny danej waluty. Choć rynek walut cechuje się dużą zmiennością, jednak poza wyjątkowymi sytuacjami, nawet mało doświadczony inwestor może zauważyć jakie przesłanki mogą mieć wpływ na kierunki kursów.
W które waluty najlepiej inwestować?
Do najczęściej wybieranych walut przez inwestorów należą dolar oraz frank szwajcarski. Amerykańska waluta dominuje w handlu międzynarodowym i stanowi jego główny filar. Eksperci finansowi oceniają, że ponad 60% rezerw kapitałowych ulokowanych jest właśnie w tej walucie. Świadczy to o dużej stabilności dolara, co może zachęcać do kupowania go. Kurs tej waluty ma również istotny wpływ na światową gospodarkę i stymuluje jej rozwój.
Frank szwajcarski jest natomiast silnie związany z gospodarką Szwajcarii, która wydaje się odporna na różne kryzysy finansowe. Wielu osobom może waluta ta kojarzy się jednak raczej negatywnie, ze względu na rosnące raty kredytów, które zostały w niej zaciągnięte kilka bądź kilkanaście lat temu. Mimo to inwestycja we franki może stanowić bardzo dobre posunięcie. Szczególnie, że w naszym kraju stopy procentowe utrzymywane są na niskim poziomie, przez co stanowi to dużą szansę na zysk. Kurs franka ma tendencję wzrostową, podobnie jest z dolarem, dzięki czemu może to oznaczać duże zyski dla inwestorów, szczególnie dla tych, którzy obracają dużymi kwotami.